Program dag för dag 2016

Google Maps >>

De namn som är gröna är klickbara. Du kommer då till respektive trädgårds presentationssida.
 

Datum Tid Aktivitet Plats
       
Lör den 18
juni
11:00 Växtmarknad Paviljongsplan
       
  12:00 Invigning årets trädgårdsvecka
Botans Vänners ordförande Wiveka Schwartz invigningstalar.
Lusthuset Botaniska Trädgården
Kontakt: Ann-Britt Magnusson
annmag@telia.com
       
  13:00 Trädgårdsvandring
innanför murarna
Deltagaravgift 100 kr.
Start: St Olofs Ruin i DBW:s trädgård.
Föranmäl gärna på tel 0708-54 56 14.
       
  10:00 - 16:00 Norra Kolonierna Visby Norra Hansegatan
Monica Fahlström
0768-68 00 85
monica.fahlstrom@telia.com
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Sön den 19
juni
13:00 - 17:00 Inger Pettersson Sanda, Vives 590
0498-24 20 61,  070-566 58 10
inger.sanda@hotmail.com
       
  13.00 - 16.00 Gun Wallier Gotlands Tofta, Svanvägen 4
0498-29 79 80
gun.wallier@telia.com
       
  13:00 - 17:00 Helen Wahlström och Stefan Haase
Kaffeservering
Lau Bjärges 526
0498-49 22 12
helen@lau.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Mån den 20
juni
13:00 - 17:00
14:00
Glashuset i Änges, Burs
Föreläsning om Permakultur
AnnKristin Bäckström
070-4978864
backstrom@gmail.com
       
  17:00 - 20:00 Birgitta och Gert Olsson Vibble Krohns väg 8
076-6347710
gert.gov@telia.com
       
  15:00 - 18:00 Gunvor Busch Vibble, Fyndgatan 6
0498-27 72 90, 070-895 98 76
gunvorbusch@hotmail.com
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Tis den 21
juni
15:00 - 19:00 Eva Gisslander Väte Västerväte 234
0498-24 61 04, 076-218 77 82
eva.gisslander@tele2.se
       
  13:00 - 17:00 Anders Andersson Hejde Kauparve 703
0498-24 30 49
dalia.andersson@swipnet.se
       
  13:00 - 17:00 Inger Pettersson Sanda, Vives 590
0498-24 20 61,  070-566 58 10
inger.sanda@hotmail.com
       
  14:00 - 18:00 Spadmurklans Kolonier Visby Martallsgatan
Elisabeth Johansson
070-335 9406
levarjantan@telia.com
       
  15:00 - 18:00 Annika och John Anderstedt Visby Ängestigen 3
070-983 78 71
annika.anderstedt@svenskaspel.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Ons den 22
juni
15:00 - 19:00 Anna Svensson Martebo Snaldarve 513
070-8931466
anna74svensson@gmail.com
       
  15:00 - 18:00 Lena Melin Lärbro Skuttlings 3451, 624 53 Lärbro
0701 731361,  0498-22 57 27
lena@a2produktion.se
       
  15:00 - 20:00 Annli Alfström Kräklingbo Kräklings 150  
0498-24 30 89
annli@kraklings.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Fre den 24
juni
10:00 - 18:00 Midsommarfirande Visby Paviljongsplan vid Botaniska Trädgården
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
       
Lör den 25
juni
13:00 - 17:00 Anna Svensson Martebo Snaldarve 513
070-8931466
anna74svensson@gmail.com
       
  13:00 - 17:00 Eva och Hans Thomsen Lärbro
Glästäde 1016
0498-22 57 12,  072-576 08 10
       
  13:00 - 17:00 Gunilla och Tore Bremer Bläse
Fleringe Lickedarve 804 Lärbro
070-620 74 48, 070-210 1895
tore@bremer.se
       
  13:00 - 17:00 Heiner Peter Norberg Rute
Valleviksvägen 134
073-840 85 97
heinerpnorberg@yahoo.se
       
  13:00 - 17:00 Åke Broberg Kappelshamn
0498-22 70 03
       
  13:00 - 17:00 Lena Melin Lärbro Skuttlings 3451, 624 53 Lärbro
0701 731361, 0498-22 57 27
lena@a2produktion.se
       
  14:00 - 17:00 Carina Eklund och
Henrik Radhe
Visby Birkagatan 14
070-593 08 63
henrik.radhe@gotlandsallehanda.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Sön den 26
juni
13:00 - 17:00 Anna Svensson Martebo Snaldarve 513
070-8931466
anna74svensson@gmail.com
       
  13:00 - 17:00 Åsa Ekström Slite Gärdesvägen 12
0498-22 15 81, 070-214 94 93
asa@visbyark.se
       
  13:00 - 17:00 Elisabeth Lövkvist Slite Mörtvätsvägen 7
0498-22 09 34, 073-914 18 81
elisabethlovkvist@hotmail.com
       
  13:00 - 17:00 Marianne Larsson Slite Ugglevägen 16
070-676 07 04
       
  13:00 - 17:00 Thomas May Slite Strandvägen 31
076-222 88 80
       
  14:00 - 17:00 Carina Eklund och
Henrik Radhe
Visby Birkagatan 14
070-593 08 63
henrik.radhe@gotlandsallehanda.se
       
  14:00 - 18:00 Camilla Knekta och
Staffan Gottberg
Visby Gärdesstigen 11
073-578 94 98
camilla@knekta.se