Program dag för dag 2017

Google Maps >>

De namn som är gröna är klickbara. Du kommer då till respektive trädgårds presentationssida.
 

Datum Tid Aktivitet Plats
       
Lör den
17 juni
11:00 -
14.00
Växtmarknad med
lotteriförsäljning
Paviljongsplan vid Norra ingången till DBW:s trädgård.
Lotteri med priser tillverkade och skänkta av våra medlemmar.
       
  12:00 Invigning årets trädgårdsvecka
Arkitekt Lars W Grönberg invigningstalar över ämnet  "Vardagens paradis".
Lars är arkitekt med restaurering som specialitet och har bl a arbetat med kulturmiljöfrågor och Visby världsarv.
Lusthuset Botaniska Trädgården
Kontakt: Ann-Britt Magnusson
annmag@telia.com
       
  10:00 - 18:00 Norra Kolonierna Visby Norra Hansegatan
Monica Fahlström
0768-68 00 85
monica.fahlstrom@telia.com
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Sön den
18 juni
10:00 - 18:00 Norra Kolonierna Visby Norra Hansegatan
Monica Fahlström
0768-68 00 85
monica.fahlstrom@telia.com
       
  11:00 -
18.00
Helena Andreeff och
Staffan Laurin
Atlingbo Isums 205
0498-240445, 070-329 63 63
helena.andreeff@tele2.se
       
  12:00 - 17:00 Annli Alfström Kräklingbo Kräklings 150  
0498-24 30 89
annli@kraklings.se
       
  13:00 - 17:00 Inger Pettersson Sanda, Vives 590
0498-24 20 61,  070-566 58 10
inger.sanda@hotmail.com
       
  13:00 - 17:00 Helen Wahlström och Stefan Haase
Kaffeservering
Lau Bjärges 526
0498-49 22 12
helen@lau.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Tis den
20 juni
13:00 - 19:00 Anders Andersson Hejde Kauparve 703
0498-24 30 49
dalia.andersson@swipnet.se
       
  13:00 - 17:00 Inger Pettersson Sanda, Vives 590
0498-24 20 61,  070-566 58 10
inger.sanda@hotmail.com
       
  13:00 - 17:00 Glashuset i Änges, Burs AnnKristin Bäckström
070-4978864
backstrom@gmail.com
       
  13:00 - 17:00 Spadmurklans Kolonier Visby Martallsgatan
Elisabeth Johansson
070-335 9406
levarjantan@telia.com
       
  13:00 - 18:00 Pionträdgård i Hemse
Gunnar Johansson
Hemse, Smedjegatan 12
0498-48 14 88
smedjegatan12@gmail.com
www.pionsidan.com
       
  15:00 - 20:00 Eva Gisslander Väte Västerväte 234
0498-24 61 04, 076-218 77 82
eva.gisslander@tele2.se
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Ons den
21 juni
13:00 - 17:00 Glashuset i Änges, Burs AnnKristin Bäckström
070-4978864
backstrom@gmail.com
       
  15:00 - 18:00 Lena Melin Lärbro Skuttlings 3451, 624 53 Lärbro
0701 731361,  0498-22 57 27
lena@a2produktion.se
       
  16:00 - 19:00 Pionträdgård i Hemse
Gunnar Johansson
Hemse, Smedjegatan 12
0498-48 14 88
smedjegatan12@gmail.com
www.pionsidan.com
       
  16:00 - 20:00 Anna Svensson Martebo Snaldarve 513
070-8931466
anna74svensson@gmail.com
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
       
Tors den
22 juni
17.00 - 19.00 Rosenvandring i Botaniska Trädgården.
Rolf Engström guidar.
Avgift: 100:- Föranmäl gärna på tel 0704-47 67 60.
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Fre den
23 juni
10:00 - 18:00 Midsommarfirande Visby Paviljongsplan vid Botaniska Trädgården
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
       
Lör den
24 juni
13:00 - 17:00 Eva och Hans Thomsen Lärbro
Glästäde 1016
0498-22 57 12,  072-576 08 10
       
  13:00 - 17:00 Lena Melin Lärbro Skuttlings 3451, 624 53 Lärbro
0701 731361, 0498-22 57 27
lena@a2produktion.se
       
  13:00 - 17:00 Elisabeth Lövkvist Slite Mörtvätsvägen 7
0498-22 09 34, 073-914 18 81
elisabethlovkvist@hotmail.com
       
  15:00 - 19:00 Anna Svensson Martebo Snaldarve 513
070-8931466
anna74svensson@gmail.com
       
~ ~ ~ ~ ~ ~  
   
Sön den
25 juni
13:00 - 17:00 Heiner Peter Norberg Rute
Valleviksvägen 134
073-840 85 97
heinerpnorberg@yahoo.se
       
  13:00 - 17:00 Gunilla och Tore Bremer Bläse
Fleringe Lickedarve 804 Lärbro
070-620 74 48, 070-210 1895
tore@bremer.se
       
  13:00 - 17:00 Åke Broberg Kappelshamn
0498-22 70 03
       
  13.00 - 17.00 Henrik Radhe och Carina Eklund Visby, Birkagatan 14 
070-593 0863
henrik.radhe@gotlandsallehanda.se